Co nás chytlo #1
Nová rubrika! Vše nej v roce 2025! Zuck přehazuje výhybku, Lex Friedman zpovídal Zelenského, Seznam Zprávy cupují ekonomickou politiku vlády a americká renesance jaderné energie
Čau lidé, vše nejlepší do roku 2025! Čekají nás turbulentní časy, jak doma, tak ve světě, takže bude důležité sledovat dění kolem nás ještě pozorněji. Doposud jsme vám prostřednictvím našeho newsletteru přinášeli inspirativní články, odkazy a grafiky jako doplněk různých formátů. Teď jsme se rozhodli posunout to na další úroveň a vytvořit samostatnou rubriku „Co nás chytlo…“.
I nadále oceníme vaše připomínky, komentáře nebo tipy na zajímavý obsah. Nejlépe reagujte přímo v komentářích na Substacku, nebo nám napište odpověď na e-mail.
Tak jdeme na to.
Naprosto zásadní obrat v politice Meta Platforms představil Mark Zuckerberg. V pětiminutovém projevu oznámil ostré změny v moderování obsahu na Facebooku, Instagramu a Threads. Meta už nebude mít lidské moderátory a spolehne se na Community Notes podobně jako X. Zdůraznil návrat k základům a zaměření na svobodu projevu. Dosavadní moderování obsahu podle něj „zašlo příliš daleko“ a vedlo k „příliš mnoha chybám a přílišné cenzuře“. Zazněly i nebývale tvrdé výroky na Zuckerbergovy poměry: „Budeme spolupracovat s prezidentem Trumpem, abychom zatlačili na vlády po celém světě, které jdou po amerických firmách" nebo, že „V Evropě stále přibývá zákonů, které institucionalizují cenzuru.“
Velkou událostí je nepochybně i podcast Lexe Fridmana z Kyjeva, který udělal tříhodinový rozhovor s Volodymyrem Zelenskym. Zelenskyj v podcastu řekl to, co chtěl, a řekl to dobře zvolenému publiku. Jeho klíčové vzkazy nepochybně doputují až k Donaldu Trumpovi, jehož dokonce chválil jako „silného a mladého“ s „fungujícím mozkem“, jak jsem vypíchnul ve vláknu na X. Křik kolem podcastu jen zvýrazňuje to, jak moc nové formáty válcují tradiční média.
Financial Times analyzuje MAGAnomics pod vlivem ekonoma Petera Navarra. Navarro, který se stal Trumpovým poradcem, prosazuje protekcionistickou politiku a průmyslovou strategii zaměřenou na posílení americké výroby a omezení závislostí na zahraničních dodavatelích. Konec globalizace se blíží. Článek popisuje Navarrovu kariéru a vývoj a proměnu jeho názorů, stejně jako posun směrem k průmyslové politice a ochranářství. Zdůrazňuje se zde, že tento trend začal už za Bidenovy administrativy a rozšířil se globálně. Must read pro kohokoliv, kdo se chce připravit na nové Trumpovské pořádky!
S novým rokem probíhá i lehká ekonomická bilance na Seznam Zprávách. Martin Čaban dobře shrnuje rozpočtové konsolidační snahy ministra financí, které by se daly popsat heslem „Máme na víc (ale nebudeme se tím trápit)“.
Pro podnikání máme špatné podmínky a dobře to dává dohromady tento článek. Je to skutečně zdrcující shrnutí. Firmy v Česku nyní mají 13. nejdražší elektřinu v EU. Český akciový trh je v poměru k HDP dvakrát menší, než je velikost typická v Evropě. Zahraniční firmy v Česku stojí za 45 procenty přidané hodnoty. A celkově mají české firmy mají pro své podnikání 6. nejhorší podmínky v EU.
Constellation Energy získala rekordní zakázku v hodnotě jedné miliardy dolarů na dodávky jaderné energie americké vládě po dobu příštích deseti let. Společnost, která je největším provozovatelem jaderných elektráren v USA, bude dodávat elektřinu více než 13 federálním agenturám v rámci dohody s americkou Správou obecných služeb (GSA). Jedná se o největší nákup energie v historii GSA a jeden z prvních významných klimaticky zaměřených energetických kontraktů americké vlády zahrnující elektřinu vyrobenou v existujících jaderných reaktorech. Smlouvy, které začnou platit 25. dubna, budou zahrnovat více než 10 milionů MWh po dobu 10 let a poskytnou elektřinu ekvivalentní napájení více než 1 milionu domácností ročně. Tato dohoda umožní společnosti Constellation prodloužit licence stávajících jaderných elektráren a investovat do nového vybavení a technologií, které zvýší výkon o přibližně 135 megawattů.
Economist rozebral využití dronů ve válce na Ukrajině a porovnává je s přístupem americké armády k této technologii. Ukrajina nasazuje miliony levných dronů, které stojí méně než 500 dolarů a jsou schopné ničit ruské tanky a dělostřelectvo. Naproti tomu americké ekvivalenty, jako je Bolt-M nebo Rogue-1, stojí desítky tisíc dolarů. Tento cenový rozdíl je způsoben několika faktory: americká armáda se vyhýbá čínským komponentům z bezpečnostních důvodů, má přísnější specifikace a požadavky na odolnost, a pořizuje menší množství dronů, což neumožňuje úspory z rozsahu. Iniciativa Pentagonu nazvaná Replicator se snaží najít způsoby, jak produkovat velké množství levných dronů, ale naráží na zavedenou kulturu drahé excelence v americkém vojenském průmyslu. Mezitím Rusko a Čína výrazně zvyšují produkci bezpilotních letounů, což by mohlo vést k tomu, že USA budou v budoucích konfliktech výrazně zaostávat v počtu nasazených dronů, pokud Pentagon nezmění svůj přístup.
Co se děje v Insideru
Do prvního dílu v novém roce jsme si pozvali autorky organizace Pod svícnem, která se věnuje tématu domácího násilí. Michaela Studená a Barbora Urbanová (která je zároveň poslankyní za STAN), říkají, že stát v tomhle tématu systémově selhává. Data z roku 2022 ukazují, že téměř 30 % žen a 12 % mužů má zkušenost s domácím násilím, většina případů navíc zůstává neohlášená.
Planeta X
Polsko ve výstavbě infrastruktury nadále hraje první ligu
Mezitím v Česku. Příští rok budeme mít 70 km.
Dění ve světové politice začíná tvořit dost jednoznačnou mozaiku
A něco z byznysu… co chystá jedna z nejhodnotnějších technologických firem současnosti?
Pokud se vám newsletter líbí, dejte odběr pro další.
Fajn nový rok!
T. a tým
Perfektní nápad.. Jen houšť ❣️