Co nás chytlo #4
Václav Havel zažívá globální renesanci, Jiří Procházka u Rogana, americká Gen Z utíká evropské, a je „lab leak theory” také vaše oblíbená konspirační teorie?
Čau lidé,
snad už jste se začetli do knihy “Podnikání pod Davidovou hvězdou”, o které jsme se bavili v Insideru s jejím autorem Pavlem Kosatíkem (kdo ještě ne, na Patreonu můžete soutěžit o tři podepsané knížky). Neuvěřitelné příběhy židovských rodin, které hýbaly podnikáním, společností i politikou v Československu, Evropě a úspěšně i v USA, jsou velkou inspirací pro dnešek. Ale česká stopa ve světě znovu rezonuje.
Václav Havel se stal nejnovější inspirací konzervativního komentátora Douglase Murrayho na Substacku Free Press. Článek porovnává inaugurační projevy dvou prezidentů - Donalda Trumpa v roce 2025 a Václava Havla v roce 1990 a překvapivě nalézá dost souvislostí. Oba slíbili navrátit vládu lidu a obnovit důvěru mezi vládnoucí třídou a ovládanými. Vidí paralely v tom, jak oba dokázali vystihnout náladu ve společnosti a slíbit legitimizaci toho, co se zdálo být za hranicí legitimity. Situace v USA samozřejmě není srovnatelná s post-komunistickým Československem, ale podobnosti jsou v tom, jak oba prezidenti kladli důraz na lid jako absolutní prioritu a žádali od občanů zodpovědnost za budoucnost země.
Havlovu Moc bezmocných cituje i Marc Andreessen v rozhovoru u Lexe Fridmana, stejně jako to dělá v řadě svých mediálních výstupů.
Aby Česka nebylo málo tak v nejsledovanějším podcastu světa Joe Rogan Experience se objevil historicky první Čech, MMA fighter Jiří Procházka, který se postupně propracoval na jednu z předních postav světové polotěžké váhy. Jen aby bylo jasno, jak velká je to věc – bavíme se o podcastu, kde jen pár epizod před Procházkou mluvili takové váhy jako Mark Zuckerberg, Mel Gibson, Donald Trump nebo Elon Musk. Dělá nám i svému sportu v zahraničí obrovskou reklamu. Otázka je, jestli jeho um vůbec v Česku dokážeme ocenit.
Podcasty jsou síla, která decimuje mediální mainstream. Za Trumpovým předvolebním tažením po nových formátech se ohlíží v eseji na Financial Times Anna Nicolaou. Píše mimo jiné, že „Trump vynechal pořad 60 Minutes televize CBS, čímž porušil několik desetiletí starý precedens. Místo toho strávil asi 17 hodin povídáním si se skupinou podcasterů (...) Tito podcasteři nezapadají do typického levicového nebo pravicového profilu, ačkoli je patrné jejich odpor k establishmentu a politické korektnosti.“
O jeden z klíčových headlinů minulého týdne se postarala americká CIA. Změnila názor, který držela roky a připustila, že Covid se mohl skutečně rozšířit tak, že unikl z čínské laboratoře. Na stranu CIA se už přiklonilo i FBI, byť je v tom stále hodně neznámých. Více píše Politico. CIA má nového republikánského šéfa Johna Ratcliffa – nynější analýza ale vznikla ještě před jeho nástupem.
V minulém Co nás chytlo jsme měli dlouhý soupis exekutivních nařízení, která v prvních hodinách mandátu podepsal Donald Trump. Značná část z nich se týkala imigrace. Bylo jasné, že tak razantní změny nezůstanou bez následků a bude ještě hodně zajímavé sledovat, co se bude dít dál. Kolumbie například řekla, že nebude přijímat deportační lety z USA, dokud americká strana nebude k migrantům přistupovat důstojně (nakonec stejně ustoupila). Obavy se také šíří kolem schopnosti amerického zemědělství produkovat dost potravin, protože podle odhadů tvoří v tomto sektoru 42 % pracovníků ilegální migranti.
Další těžká váha světového byznysu, Bill Gates, dala rozhovor deníku Wall Street Journal. Mluví o řadě zajímavých témat: třeba smysluplností toho, jak dnes společnost klasifikuje autisty. Zároveň reflektuje tříhodinovou večeři s Donaldem Trumpem – byl prý překvapený, jak prezidenta zajímají globální problémy (tolik k často medializovanému obrázku Trumpa jako venkovského burana). Gatesovi také brzy vyjde nová kniha s názvem “Source code,” kde se zamýšlí na svým dětstvím a vyrůstáním.
Není generace Z jako generace Z. Jak poodhaluje článek Johna Burna-Murdocha na FT, po generace platilo, že na obou stranách Atlantiku sdíleli generace podobné životní problémy a standardy. Teď je to ale jinak. Gen Z v USA si může užívat zásadnější růst ekonomiky a životních standardů než její evropští vrstevníci. Aneb další dílek do mozaiky evropského ekonomického skanzenu.
Co se děje v Insideru
V novém díle Insideru jsme se podívali znovu do oblasti stavebnictví. Vyzpovídal jsem Jana Fidlera, velkého podnikatele v oblasti developmentu, aktuálně partnera skupiny SEBRE, která stojí za řadou projektů v Praze, jako je připravovaný Šemíkův Břeh, nebo restaurace Červený jelen. Pouštět se do nových projektů v Praze už ale pro 80. nejbohatšího Čecha nemá smysl, proto se nyní realizuje v Londýně a Bělehradě.
Jedeme do Bruselu! Pro velký úspěch plánujeme opět výjezd do útrob evropských institucí. Vezmeme vás za těmi, kdo v EU rozhodují, od politiků, přes úředníky až po zástupce byznysu. Bavit se budeme o tom, jak se mění dynamika Evropského parlamentu, českých zájmech a evropském průmyslu.
📆 KDY? 8.–10. dubna
📥 Chcete jet s námi? Pište na: info@insiderpodcast.cz
Planeta X
Slovensko v pátek zažilo jednu z největších demonstrací posledních let.
Kauzu okolo výdejního boxu Zásilkovny v Brně, který vypadal takto, jste zřejmě zaznamenali. Tak už zmizel. Dobrá práce! Brňáci se mohou na tohle skvostné místo znova chodit kochat při nedělní procházce a s trochou štěstí tam nešlápnou na jehlu.
Vlny JIřího Mádla nakonec na Oscara nedosáhly, ale i tak zabodovaly. Další super reklama pro naši zemi.
A nakonec něco z vlastních řad. Kolega Honza Vařečka na X podcastu 10:35 pravidelně dělá vlákna o aktuálních tématech z obrany a bezpečnosti. Jsou fakt propracované a stojí za pozornost.
Dejte vědět, co si o dnešních tématech myslíte. Budeme rádi i za vaše komentáře přímo na Substacku nebo odpovědí na tento email.
Pokud se vám newsletter líbí, dejte odběr pro další a klidně přepošlete přátelům a známým, které by to mohlo zajímat.
Fajn začátek týdne,
T. a tým