Ahoj, tady Tomáš z Insideru.
Už nějakou dobu řešíme, že by bylo dobré propojit naši komunitu ještě jinak, než jenom přes podcastový obsah a náš Patreon. Proto jsme s týmem dali dohromady tenhle newsletter, který by měl přinést nadstandardní obsah k aktuálnímu dění, doplnit témata o grafy a další podklady a přinést inspiraci - knihy, co čteme, články z kvalitních zahraničních médií, studie. A taky zapojit dobré autory mimo náš Insider tým, což se dneska podařilo s Karlem Svobodou. Je to prostor i pro vás - víme, že máme v Insider komunitě skvělé lidi a stojíme o vaše názory, komentáře, krátké glosy nebo třeba jen odkazy na zajímavé články. Reagujte v komentářích, nebo odpovězte emailem. Každý feedback je cenný a chceme mu pravidelně dávat prostor. Chceme začít poskrovnu a postupně newsletter udržitelně rozvíjet.
A co chceme dokázat? V zásadě – mít nástroj pro diskusi o složité době. Řítí se na nás technologická revoluce, která postupně změní všechno, geopolitika ukazuje drápky po dekádách „bezstarostného světa“, odehrává se energetická proměna a to všechno má rozsáhlé společenské dopady. My v našem hobitíně ale trávíme nejvíc času tím, jestli je Černého instalace v centru Prahy přijatelná a svádíme nekonečné boje o euro, které přestalo být zásadní (viz. aktuální průzkum) a ani v téhle zemi nechceme nic nového postavit, jak ukazuje skvěle organizovaný odpor třeba proti projektu gigafactory.
Co se děje v Insideru
Právě jsme natočili díl s předsedou lidovců Marianem Jurečkou. Hodně otevřená debata o tom, v jakém stavu je vláda. Hodně času jsme věnovali i tomu, že se stal jedním z mála ministrů, kteří mají politickou odvahu opravdu zavádět e-government – je pro to mimo jiné potřeba nabídnout top IT expertům odpovídající platy a dát jim jasnou vizi toho, co jde udělat. Podle všeho se obojí podařilo. To, kde má Marian Jurečka větší problém, jsou preference jeho strany. Naši analytici to dali do hezkého přehledového grafu a nevypadá to moc dobře. I proto byl MJ hodně otevřený třeba ohledně toho, jak vidí po vzoru CDU-CSU koalici Spolu…
K digitalizaci si pusťte i naše dva speciály, ve kterých zaznívala na MPSV jen chvála:
A teď už „maso“:
Kremelská rošáda
Požádal jsem Karla Svobodu, experta na postsovětský prostor z Institutu mezinárodních studií FSV UK (vidět jste ho mohli v Insideru #186), aby pro nás zpřehlednil situaci kolem výměny Sergeje Šojgua:
Věrný, ale nepříliš schopný Sergej Šojgu se posunul z pozice ministra obrany na post šéfa Bezpečnostní rady státu. Podle všeho již byl nějakou dobu obcházen a plnil spíše ceremoniální roli. Podobně například i Sergej Lavrov jako ministr zahraničí není ani ministr obrany vnímán jako ten, kdo rozhoduje o zahraniční politice a daleko větší vliv se připisuje prezidentovu asistentovi Juriji Ušakovovi.
Post šéfa Bezpečnostní rady státu nebyl až do Šojguova předchůdce nějak výrazně strategický, ale došlo k nárůstu jeho významu. Zda si tento význam udrží i pod Šojguem není jasné. Šojgu nicméně přišel o svou mocenskou základnu z ministerstva a přesouvá se na post, kde si ji bude muset vybudovat. Za zády přitom bude mít jako svého zástupce Dmitrije Medvěděva, který je svým současným postem ukřivděný, jakožto bývalý prezident i premiér. Není to tedy zrovna nadějný spojenec.
Andrej Bělousov, který nahrazuje Šojgua, bude mít na ministerstvu obrany za úkol ještě větší zapojení ekonomiky do válečného snažení. I podle článků, které jako ekonomický akademik publikoval, půjde o růst investic do vojenského průmyslu, další zdanění a snahu co nejvíce potlačit spotřebu domácností oproti investicím do průmyslu. V tom může pochopitelně narážet na jiné ministry, nicméně i v rámci ministerstva obrany lze k podobným krokům sáhnout. Aparát ministerstva by měl mít pročištěný k dosazení vlastních lidí.
Na druhou stranu, případ Anatolije Serďukova, ministra obrany z let 2007-2012, který zahájil protikorupční tažení na ministerstvu a skončil sám s obviněním z korupce, může být pro Bělousova varováním.
Paralelně s touto výměnou totiž probíhá i vyšetřování korupce na ministerstvu obrany. V dubnu 2024 byl zatčen Timur Ivanov, který byl Šojguův náměstek, v květnu pak Jurij Kuzněcov, který dosud byl šéfem Hlavního personálního ředitelství taktéž na ministerstvu obrany.
„Korupce je přímou a běžnou součástí Putinova systému“
Detaily jejich případů zatím nejsou známé, nicméně se mluví o korupci v obzvláště velkém rozměru. Ivanovovi, který byl blízkým spojencem Sergeje Šojgua, kladou za vinu korupci v rozměru jedné miliardy rublů, hlavně v oblasti výstavby. Dělat ale jednoduché závěry, že Šojgu padl kvůli korupci, by bylo velmi odvážné. Korupce je přímou a běžnou součástí Putinova systému. I proto mluví některé hlasy o tlaku ze strany FSB.
Pro ruskou válku proti Ukrajině nebudou mít současné změny žádný výrazný význam. Rusko má dost prostředků, aby válku vedlo, zmíněné enormní korupci navzdory. Navýšení výroby a další militarizace mohou ve válečném úsilí pomoci, ale současný stav bojů je určován spíše problémy na ukrajinské straně. Výměna může poukazovat na nedostatek v moderní vojenské technice, ale pro současné potřeby zatím postačuje i ta stará, renovovaná.
Co si stojí za to přečíst
Poslouchal jsem All In Podcast s bývalou provozní šéfkou Mety Sheryl Sandberg, manažerskou legendou. Nejen, že její interakce s partou besties (moderátorů) poodkryje uvažování lidí z techu, ale skvěle mluví o svém dokumentu o teroristických útocích 7. 10. v Izraeli.
Financial Times vydali tenhle masterpiece ke konfliktu mezi Čínou a Taiwanem. Krásně vizualizované možnosti hráčů v regionu, klíčové zbraně, infrastruktura a souvislosti.
Predátorské časopisy, které opakovaně podlamují nohy českým politikům, jsou téma i v zahraničí. Americký vydavatel Wiley se k nim postavil rázně a devatenáct jich teď zavírá. V poslední době stáhl taky cca 11 300 článků. Více na Wall Street Journal.
Česká média ztrácejí relevanci (často vlastní vinou), ale umí vyprodukovat i zajímavé věci: Filip Zelenka z E15 nedávno vyhrál Novinářskou cenu za svůj text, kde komplexně porovnává Česko a Polsko v mnoha ekonomických i dalších faktorech.
Graf týdne
Minulý týden jsem napsal na Twitter, že už jsem jen kousek od toho úplně přestat pít. Při úvaze o životních prioritách to prostě už nedává smysl. Překvapily mě reakce – hromada lidí mi psala, že zvažuje totéž, nebo už vůbec nepije. Jdeme správným směrem, to bezesporu, ale máme ještě hodně co dělat. Poslední souhrnná data z celé EU jsou sice stará pět let, ale i z nich vychází, že každý dvanáctý dospělý Evropan pije každý den. V Česku je to cca každý jedenáctý, a jen 14 % u nás dospělých nepije vůbec – hluboce pod EU průměrem.
Zajímavé tweety
Často nadáváme na přeregulovanost Evropy, ale pojďme doplnit emoce fakty. Má to reálné ekonomické důsledky…
Jako gamechanger vnímán novou verzi Chat GPT 4o. Z nástroje, který byl primárně textový, se nejnovějším updatem posouváme do mnohem intuitivnějšího rozhraní audio asistenta. Doporučím k tomu např. tenhle thread.
Otevřeli jsme Ruskem, tak to jím i uzavřeme. Jeho vliv v Africe se posouvá do trochu bizarní roviny. Ale dobře to ukazuje, že Rusové jdou v Africe all in. Samozřejmě společně s Čínou.
Dejte vědět, jak se vám newsletter líbí. Diskutujte, pište podněty i témata, která byste tu rádi viděli. Nebráníme se je rozvinout i v samostatných dílech.
Fajn začátek týdne,
T. a tým
Čo tak skúsiť duel so slovenskými politikmi? Rozšíriť tak postupne svoju pôsobnosť aj na Slovensko?