Co nás chytlo #3
Donald Trump začal úřadovat, Evropa se rozkoukává a Karel Řehka říká, že 2% HDP na obranu je opravdu málo peněz (a Zelensky souhlasí z Davosu)
Čau lidé. Kurz událostí tento týden nastavil inaugurační veletoč Donalda Trumpa, který během něj začal úřadovat. A to tak, že hodně. A samozřejmě nesmíme zapomenout, že Elon nám všem posílá srdíčka.
Tak pojďme na to.
V prvních hodinách Trump podepsal desítky exekutivních nařízení, násobně víc než jeho předchůdci. Některé dokonce ještě před oficiálním ceremoniálem, další hned potom. Ty nejdůležitější sepisuje třeba AP, týkají se mnoha oblastí:
Odhlášení USA ze Světové zdravotnické organizace (WHO)
Odstoupení USA od Pařížských klimatických dohod
Vyhlášení stavu energetické nouze, a zároveň podpis několika nařízení, které podpoří novou těžbu i v Arktidě
Vyhlášení stavu nouze na hranici s Mexikem. Trump si bere větší pravomoci v řešení imigrace
Dočasné pozastavení programu přijímání uprchlíků do USA
Drogové kartely budou považované za teroristické organizace a podle toho se k nim také bude postupovat
Pozastavení veškeré zahraniční finanční pomoci na 90 dní, než projdou revizí. Jejich největšími příjemci byly Izrael, Egypt a Jordánsko.
Abolice pro 1500 lidí stíhaných kvůli útoku na Kapitol 6. ledna 2021.
Zrušení federálních programů na ochranu transsexuálů a diverzitu
Oficiální zavedení Muskova DOGE a s tím spojený dočasný zákaz federálním úřadům vydávat nové regulace a přijímat nové zaměstnance
Anulování zákazu TikToku byla jedna z prvních věcí, kterou Trump podepsal. Čínská sociální síť skutečně byla od sobotního večera 170 milionům uživatelů v USA nedostupná, protože Nejvyšší soud se postavil za dříve přijatý zákaz. Zajímavé ale je, že i Trumpovo nařízení je na dobu omezenou – TikTok dostal jen prodlouženou lhůtu na prodej své americké části o 75 dní. Zapište si do kalendářů 4. dubna. Pokud do té doby kupec nebude, prezident hrozí Číně 100% dovozními cly.
Těch pár desítek hodin bez TikToku nicméně stačilo na to, aby se začaly v americkém online prostoru dít úsměvné věci: Lidé začali hromadně prchat na aplikaci RedNote, která je čínštější než čínský TikTok - natolik, že ani nemá překlad do angličtiny. Vedlo to k tomu, že Duolingo zažilo 216% nárůst v počtu Američanů, co se začali učit čínsky :)
Analytik Nate Silver se ohlíží za érou Joea Bidena. Píše mj., že Biden se stal prezidentem tak trochu náhodou a figuroval jako obyčejný člověk v neobyčejné době rámované inflací, ústupem z Afghánistánu, obří imigraci a hromadou dalších problémů
V AIl-In podcastu přivítali před inaugurací vlivného republikánského senátora Teda Cruze. Mluvil třeba o tom, jak se z Texasu stává místo, kam z Kalifornie prchá čím dál víc firem.
Pohled do Evropy nabízí Bloomberg a informuje o setkání dvou zadrhlých motorů evropské politiky v článku „Weakened Macron and Scholz Seek Common Ground to Handle Trump”. Německý kancléř a francouzský prezident se setkali v Paříži, aby projednali klíčové otázky, včetně obrany, volného obchodu a regulace technologických gigantů. Navzdory rozdílným postojům k obchodním dohodám, jako je Mercosur, a k otázkám obrany, například nasazení vojáků na Ukrajině, usilují o společný postoj vůči Číně a hrozbám ze strany Donalda Trumpa.
Světové ekonomické fórum v Davosu je trochu na vedlejší koleji, ale přesto doručilo poměrně drsný vzkaz prezidenta Zelenského EU, píší Financial Times. Ostře kritizoval slabost Evropy a varoval, že region riskuje ztrátu relevance, pokud nebude masivně investovat do vlastní obrany a nevyšle po příměří 200 000 vojáků na Ukrajinu. Také upozornil na nutnost připravit se na možné oslabení bezpečnostní podpory ze strany USA. „Všimne si prezident Trump vůbec Evropy? Považuje NATO za nutné?“ ptal se Zelensky.
Co se děje na planetě Insider?
Máme toho hodně! V pondělí jsme vydali trochu atypický díl s historikem Pavlem Kosatíkem. Dějiny Československa jsme s ním rozebrali z pohledu podnikání, řešili jsme především význam velkých židovských rodin, které na budování státu měli velký podíl.
Do našeho sesterského podcastu 10:35 zavítal sám náčelník generálního štábu Karel Řehka. A o ostré výroky nebyla nouze. Zaskočilo ho prý, jak málo může ve své pozici vlastně rozhodovat o podobě armády. A 2 % HDP na obranu už považuje za málo, číslo by podle něj mělo začínat trojkou. Napjaté vztahy mezi MO a štábem nejsou žádné tajemství, proto je určitě zajímavé si jednoho z hlavních aktérů poslechnout .
Jedeme do Bruselu! Pro velký úspěch plánujeme opět výjezd do útrob evropských institucí. Vezmeme vás za těmi, kdo v EU rozhodují, od politiků, přes úředníky až po zástupce byznysu. Bavit se budeme o tom, jak se mění dynamika Evropského parlamentu, českých zájmech a evropském průmyslu.
📆 KDY? 8.–10. dubna
📥 Chcete jet s námi? Pište na: info@insiderpodcast.cz
A blíží se také #TvrdejÚnor! Těšit se můžeme na řadu akcí Insideru a 10:35, které ještě podrobně představíme. V neděli jsme si dali předehru a společně s několika patrony šli běhat do Stromovky. V únoru výběhy plánujeme každou neděli.
Planeta X
Vládní výrok týdne bychom měli. Ministr pravicové vlády mluví o zdaňováním obchodníků na burze. Dobře nám tak.
Donald Trump i jeho manželka také do světa vypustili další kryptoměny. Vypadá to jako velká legrace, ale nemusí být.
V Co nás chytlo #1 jsme zmiňovali podcast Lexe Fridmana s Volodymyrem Zelenským, kde se bohužel dost výrazně projevila Lexova neznalost konfliktu na Ukrajině. Teď vydal další zvláštní video, kde Zelenského kritizuje.
Účet Make Europe Great Again na X začíná generovat zajímavé věci
Dejte vědět, co si o dnešních tématech myslíte. Budeme rádi i za vaše komentáře přímo na Substacku nebo odpovědí na tento email.
Pokud se vám newsletter líbí, dejte odběr pro další a klidně přepošlete přátelům a známým, které by to mohlo zajímat.
T. a tým
Sice sleduji, co Trump dělá, ale takhle na jednom místě shrnuto - dobrý nářez :D A ten nárůst Amíků učících se čínsky mě fakt pobavil :D
Já teda zírám jak bleskově stopnul prachy vsem různým neziskovkám. Takhle bychom to měli udělat i my.