Před týdnem jsme poslali první newsletter, se kterým chceme komunitě kolem Insideru přinést nadstandardní obsah nad rámec našich podcastů. Vaše odezva byla fantastická a moc za ní děkujeme. Vypadá to, že když už máme “kašmír mezi podcasty” tak se rodí i “kašmír mezi newslettery”.
Co se děje v Insideru?
Venku je díl s Marianem Jurečkou, co si o něm myslíte?! Natočili jsme i díl s fyzioterapeutem Pavlem Kolářem, který pracoval s předními českým sportovci a v uplynulých týdnech se točil především okolo hokejového nároďáku. Také se věnuje pohybové patologii dětí. Vytáhli jsme si data: třeba podíl obézních dětí a dětí s nadváhou vzrostl mezi lety 2006 a 2021 o více než 70 %, s psychickými problémy to není o moc lepší (viz graf níže). Máme tu rodící se společenskou krizi, o které se moc nemluví.
Bianco šek na daň z mobilu
Rozšíření plateb koncesionářských poplatků (teda spíš televizní daně) jsme už probírali v posledním Briefingu. Zarážející na celé kauze je především fakt, že se vůbec neřeší rozsah veřejnoprávní služby nebo její efektivita. A tak si dláždíme cestu k ještě většímu pokřivení mediálního trhu. Ale aby to nebylo jen o emocích, požádal jsem komentátorku Lenku Zlámalovou, aby k tématu napsala krátkou analýzu.
Přepočteno na minutu, kterou s jejich programem stráví divák nebo posluchač jsou Česká televize a Český rozhlas s obrovským náskokem nejnákladnější média v zemi. Už dnes televize hospodaří s rozpočtem 7,95 miliardy korun a rozhlas 2,37 miliardy korun. Přesto tlačí politiky, aby rozšířili okruh těch, kdo jsou jim povinni platit. A zároveň zaručit pravidelný růst plateb, pokud inflace překročí 6 procent. Ministr kultury Martin Baxa jim bez velkých vyjednávání vyhoví. S argumentem, že televizi se poplatky nezvedly už patnáct let a rozhlasu dokonce osmnáct let.
Dosud platili jen ti, kdo mají doma televizi nebo rádio. Teď ale bude muset platit každá domácnost, v níž je alespoň jeden mobil či počítač připojený k internetu. Takových je 4,2 milionu. Dnes je plátců 3,3 milionu a nuceně jich tak vznikne 900 tisíc nových. Bez ohledu na to, jestli obsah veřejnoprávních médií sledují.
K tomu je třeba připočíst firmy, kterých je v Česku 860 tisíc. Povinně budou platit všechny od pěti zaměstnanců výš. A poplatek progresivně roste s počtem lidí. Třeba ČEZ nebo Škoda Auto zaplatí kolem 300 tisíc korun ročně. Už sama ta představa, jak lidé platí za to, že v práci koukají na Českou televizi je pozoruhodná.
„Máme tady novou televizní daň z mobilu, s obrovskou progresí u firem“
Máme tady novou televizní daň z mobilu s obrovskou progresí u firem. Ministr Baxa na ni vypisuje bianco šek, aniž by se zároveň to stejného zákona alespoň pokusil dát definici veřejné služby odpovídající dnešní době. Co se do ní vejde? Práva na mistrovství světa v hokeji? Proč by tak ziskový podnik, na nějž se dívalo 3,7 milionu lidí nemohly vysílat komerční televize? Jaké filmy jsou veřejnou službou? Jaké dokumenty? A tak se dá pokračovat. Žádná taková debata se nekoná.
Podstata veřejné služby má být popsána jen v jakémsi memorandu, které vůbec nemá být součástí zákona. Za to platební mechanismus a televizní daň jdou přímo do zákona. Memorandum je gumová deklarace bez právní síly ji vymáhat.
Opět se vůz zapřahuje před koně. Nejdřív musí být jasné, co si jako veřejnou službu kupujeme. A pak je potřeba debata, kdo a jak ji má platit. Jestli není čistější cesta přijít rovnou s televizní daní než si hrát na pokrytectví a nutit operátory, aby hlásili, kdo má mobil s připojením k internetu. Další možností je, ať si Českou televizi a rozhlas přímo platí ti, kdo je chtějí sledovat. Technologicky je dnes taková registrace jednoduchá.
Dodám ještě poznatek od našich analytiků: vládou předložený text navíc působí nejasně. Ani právníci se neshodnou na tom, jak výrazně bude moct vláda poplatky spravovat. Zákon je možné číst totiž i tak, že bude moct libovolně jejich výši upravovat. Takže vzniká riziko, že nějaká budoucí vláda z týdne na týden poplatky klidně zruší. Jinými slovy, předloha je možná cestou k politizaci veřejnoprávních médií. Snad ani proto se příliš nezdržuje definicí toho, co mají ČT a ČRo vlastně přinášet.
Co si stojí za to přečíst
Minulý týden se vám líbila skvělá vizuální práce od Financial Times o případném konfliktu mezi Čínou a Taiwanem (kdo prošvihl, tak zde), takže z podobného ranku nabízím rozcestník z The New York Times - jejich datová sekce Upshot oslavila deset let a tak dali do kopy svých 100 textů. Pro geeky super zábava na víkend.
The Economist se podrobně podíval na Jihoafrickou republiku. Nejen že je to třicet let od konce apartheidu, ale zároveň tuhle šedesáti milionovou zemi čekají ve středu parlamentní volby. A tak trochu hledá novou identitu.
Konflikt v Gaze má důsledky i na nečekaných místech. Třeba tak, že na 41 km dlouhém kusu země je dneska už 140 skládek odpadu, což je větší problém než se může zdát. Přehledně to mapují Financial Times.
Je čím dál tím zřejmější, že ruský vliv mezi špičkami v EU byl, i po invazi na Krym, fakt hluboký. Ruský exilový server The Insider navazuje na svou investigaci vazeb lotyšské političky Tatjany Ždanoka a na základě tisíců emailů odhalil, že i její asistentku pravděpodobně vybírala přímo ruská FSB.
Data týdne
Tady se jeden graf bude vybírat těžko, ale PAQ Research pod vedením Dana Prokopa vydali doposud svůj největší výstup. Na základě čerstvých dat připravili podrobné analytické zprávy pro každou z 206 obcí s rozšířenou působností. Rozhodně je to materiál, který by měl každý kdo se vzděláváním zabývá prostudovat.
Dana Prokopa jste mohli vidět i nedávno v Insideru #171.
Zajímavé tweety
Česko samozřejmě poslední týden žilo hlavně hokejem. Pár věcí s přesahem, co mě na tom celém zaujalo:
1. ČT Sport někdy působí jako osmdesátkový skanzen, ale třeba pochválit jejich komunikaci na sítích, kterou během MS posunuli na novou úroveň.
2. Skvělý marketingový počin jsou taky Bob a Bobek jako maskoti. Stejně jako skvělá atmosféra turnaje zaujali i oni profíky za oceánem. „Jsou to nejlepší maskoti, jaké jsem kdy viděl na hokejovém zápase,” napsal Steven Ellis.
Svět se ale nezastavil a dost rezonovaly i výsledky studentských voleb. Především proto, že naprosto vystřelila Přísaha a motoristé pod vedením Filipa Turka. Tipnul bych si, že Filip si skutečně jde pro místo v EP :) Vyzpovídali jsme ho nedávno v duelu s Mikulášem Peksou.
A na závěr jedna zajímavá vizualizace. Válka je sakra drahá věc a je fajn si to připomínat.
Dejte vědět, jak se vám newsletter líbí. Diskutujte, pište podněty i témata, která byste tu rádi viděli. Nebráníme se je rozvinout i v samostatných dílech.
Fajn týden
T. a tým
Super díky. Jen to teda je tristní čtení (ta televizní daň).
Super práce moc díky.