Od Seznam Zpráv a Markízy se čeká veřejnoprávnost. Problém je úplně jinde.
Je tady další newsletter pro komunitu Insider Podcastu, tentokrát čtení na víkend!
Ahoj, další týden a to znamená i třetí newsletter nejen pro komunitu Insider podcastu. V prvním vydání jsme se věnovali zejména rošádám v Kremlu, minulý týden zase zejména koncesionářským poplatkům (a.k.a. nové digitální dani). Dnes pokračujeme v aktuálním mediálním tématu. Stejně jako v podcastu ale i tady chceme zvedat témata, která jsou jinak zametená pod koberec a vytvářet „kašmír mezi newslettery.“
Co se děje v Insideru?
🇪🇺 Evropské volby zhodnotíme na akci v kolaboraci s podcastem Bruselský diktát. V pondělí 10.6. v 18:00 v pražském CAMPu. Přijdou Dita Charanzová, exkluzivní data přinese Michal Kormaňák z Ipsosu a dopady pro Česko shrnou Lenka Zlámalová a Vladimír Mlynář. Několik posledních vstupenek je dostupných na GoOut.
Informační revoluce dorazila do střední Evropy
„Nakolejení“ Seznam Zpráv, vyhrocená debata o koncesionářských poplatcích nebo příznaky spacákové revoluce ve slovenské Markíze nám ukazují, že teprve teď do našeho geografického prostoru dorazily zásadní efekty celospolečenských změn, které staví klasická média před existenciální otázky.
Je příznačné, že racionální debata ani o jednom případu není možná. Management Seznam Zpráv v čele s Ivo Lukačovičem chce provést dobře vyargumentovaný repositioning portálu, který za poslední dobu sklouznul k nesrozumitelnému mixu woke názorů, investigativního džihádismu (částečně skvěle popsán naším patronem Petrem Stuchlíkem na Infu) a blogovací platformy. A v číslech se to projevilo (viz. graf níže).
Naprosto racionální ekonomické uvažování podnikatelů je nemožné obhájit, protože v očích jádra novinářské obce jde o „zásah do obsahu“. Médium v tomto pojetí není soukromou firmou, ale veřejnou službou a majitel je v zásadě donátorem, který stojí opodál a uctivě dotuje ztrátové hobby jednotlivců.
Na stejném rozcestí stojí PPF investující do mediální skupiny CME. Ta se na jednu stranu musí zapřísahat, že nezasahuje do obsahu ve svých mediálních investicích, ale v případě Markízy je naopak vyzývána, aby určité principy v médiích vynucovala a slovenskému managementu poručila přímo majitelka skupiny.
Jakákoliv diskuse o tom, jestli je rolí Markízy být v zásadním politickém střetu s vládou, plnit absentující funkce veřejnoprávního média za soukromé peníze a jestli mohou jednotliví novináři osobně zneužívat vysílací prostor k veřejné polemice, je opět skoro nemožná. Ve vyhrocené slovenské atmosféře totiž buď můžete být na straně bouřících se novinářů, nebo na straně Ficovy ofenzivy proti nim. Opět - je soukromý vlastník povinen vést boj za správnou věc a novinářům do toho nemluvit.
„Máme v ČT regulérní komerční televizi s veřejnoprávními prvky“
Nejviditelnější je pak tato situace na debatě o novém návrhu na rozšíření koncesionářských poplatků. Ten v tomto newsletteru minule kriticky rozebrala Lenka Zlámalová. V tomto případě se situace paradoxně otáčí a navýšení miliardových příjmů veřejnoprávních korporací není podmíněno zevrubným zkoumáním rozsahu služeb, které za to poskytují. Každá z nich se proto vydává libovolným směrem. Rozhlas tvoří stovky podcastů a konkuruje minoritním tvůrcům, a ČT s lehkostí představí letní schéma, které je opřené o sedmdesátkové Chalupáře a největší globální sportovní událost - Olympiádu.
Pohled na libovolnou část programu ČT, který jsem provedl minulý týden na X, přitom ukazuje spíš na to, že máme v ČT regulérní komerční televizi s veřejnoprávními prvky. A tak zatímco klademe na Seznam nebo Markízu „veřejnoprávní požadavky“, tak veřejnoprávní instituce naopak nemají limit expanze do komerční tvorby. Ve světě, kde cokoliv od Stardance po Chalupáře je veřejnoprávní, je pak normální vynucovat veřejnoprávní principy i po komerčních médiích. To je opravdu velký omyl.
Novináři jako středověcí katolíci
Tohle zmatení pojmů probíhá na pozadí největší informační transformace společnosti od vynálezu knihtisku. V té někteří novináři (a některé jejich organizace) připomínají středověké představitele katolické církve, kteří debatují o tom, jak udržet starý svět informačního oligopolu, kde klasická média (a na vrcholu mediální pyramidy ta veřejnoprávní) jsou zásadním gatekeeperem veřejné diskuse a přístupu k „pravdě“.
Naprosto nedocenitelný insight do rozsahu změn přináší poslední deepdive Chamatha Palihapitiy (doporučuji předplatit), který mapuje novou informační ekonomiku založenou na tvůrcích obsahu (ať už je to Mr. Beast, Elon Musk nebo třeba podcasty, influenceři a rozmanité obsahové projekty). Pro ilustraci níže vykradu pár jeho slidů.
V českém kontextu už řadu věcí vidíme naplno - raketový pád tištěných médií probíhá už dekádu, a je spojený s tím, jak se maximalizuje konektivita populace. Proběhlo taky několik vln odchodů viditelných tvůrců z mediálních domů (ilustrativně Čestmír, Kecy a Politika, ale koneckonců i náš Insider) a vytvoření nového komerčního prostoru s miliardových potenciálem. Ten realizují nové platformy, ať už globální (Patreon, Substack), ale i české (Forendors, Herohero). Je to podobné startupovému prostředí, – jsou dravé, mají svá rizika, ale znamenají výrazný posun dopředu.
A to se bavíme jen o projektech s publicistickým přesahem. Streamovací platformy identicky mění klasický televizní trh, ať už jsou globální jako Netflix (ale i s českým publikem), nebo lokální jako Voyo. Chamath to ilustruje americkými daty, u nás si to můžeme projektovat s fázovým zpožděním.
Celkový shift samozřejmě urychlují sociální sítě, které znamenají demokratizaci v přístupu k obsahu. Mainstreamová média mezitím získávají nezanedbatelný reputační problém, který si zatvrzele nepřiznávají. V segmentu zpravodajství/publicistiky bude nedůvěra k nim naprosto zásadní faktor pro úspěch nových formátů. Každý představitel klasických médií vám obratem vyjmenuje příčiny, vždy ale začínají u někoho jiného než u něj (zlé sociální sítě, zlí politici, hloupí čtenáři,…) To je neudržitelná iluze.
Do toho tu ale máme zásadně se měnící roli influencerů. Ta největší jména s popkulturním přesahem, jako je třeba Mr. Beast, musíme začít vnímat jako regulérní obsahová vydavatelství, protože už přesahují velikosti celých sociálních sítí a řádově vliv jednotlivých klasických médií.
Když se dostaneme do roviny politické publicistiky (možná prostě politického infotainmentu) srovnání mezi dosahy Tuckera v dresu Fox News a jeho následné show na X, jsou omračující. Netvrdím, že to je dobře, ale je to fakt.
Co z toho vychází? Mediální prostředí se mění skoro exponenciálně a společnost, včetně té naší, čeká složitá adaptační fáze. Postoje, že Markíza nebo Seznam Zprávy mají veřejnoprávní povinnosti a že jediná koncepční změna v podpoře veřejnoprávní médií je “neřešit obsah a nalít více peněz,” je proto naprosto absurdní.
Máme tu novou oblast obsahové produkce a distribuce, maximálně demokratizovanou a s potenciálem ovlivňovat nákupní i voličské rozhodování, a klasická média jsou jen jedním z prvků nového systému. Pokud mají přežít v téhle konkurenci, potřebují soukromé managementy naprosto volnou ruku čelit nové konkurenci a určovat svůj positioning, komerční model, obsahovou strategii, a ty veřejnoprávní naopak jasnou debatu o podstatě veřejné služby.
Poznámka: Zdroje k dohledání v Chamatově prezentaci. Ještě jednou zopakuji, že jde o mezinárodní/americká data, nejde o to řešit jednotlivosti, ale celkový trend.
Data týdne
Předvolební čas si zaslouží se podívat na jeden z posledních průzkumů. Jeden z těch zajímavějších pro Institut H21 zpracovala agentura STEM/MARK. Připisuje třeba (narozdíl od průzkumu z CNN Prima News) jedno křeslo taky Přísaze a Motoristům – což ovšem bylo předtím, než se začaly ve velkém řešit spojitosti Filipa Turka s nacismem. Europoslanci by se stali díky preferenčním hlasům i Ondřej Kolář (SPOLU) a Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Vojta Klaus od nás z týmu taktéž vypočítal, že druhé mandáty pro SPD a Stačilo jsou dost na hraně. Kdyby měli jen o trochu míň nebo ANO a SPOLU o trochu víc, připadnou mandáty druhým jmenovaným.
Zajímavé tweety
Jak šel čas s dominancí různých operačních systémů na trhu
Zajímavá témata nabízí na X Jakub Žofčák. Tady třeba vlákno o ekonomice zábavních parků.
Dejte vědět, jak se vám newsletter líbí. Diskutujte, pište podněty i témata, která byste tu rádi viděli. Nebráníme se je rozvinout i v samostatných dílech a klidně i zveřejnit Vaše příspěvky…
Fajn týden
T. a tým
Výborný rozbor situace v médiích. Zásadní ale bude aby miliardáři přestali dosypávat a média se tak zařadila obsahově. Nikdo nemá chuť číst médium, se kterým dlouhodobě názorově nesouhlasí.
Bude to zajímavý vývoj, peněz v ekonomice je méně a méně a díky tomu začne hlad.
Kdo má otevřít téma medií a obsahu veřejnoprávních medií, když media sama to nechtějí? Věkově jsou zákonodárci i prezident někde na levlu těch, kteří nevnímají, že se něco dějě.